Yeşil Reçete Rafı ve Kasa Kontrol Sistemi

"Yapay Zeka ile Yeşil Reçeteli İlaç Rafı ve Kasa Takip Sistemi"

Eczane Kasiyer Kontrol Sistemi

Çalışan Hırsızlığı Nedir?

İşletme çalışanlarının kasa, reyon, tezgah ve benzeri alanlarda gerçekleştirdiği, işletmelere ciddi zarar veren hırsızlık olaylarına çalışan hırsızlığı denmektedir. Araştırmalar, bazı işletmelerin diğerlerinden daha savunmasız olduğunu göstermektedir. Çalışan hırsızlığı vakalarının genellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde görüldüğü rapor edilmektedir. Güven esaslı iş gücü kullanmak zorunda olan küçük ve mikro işletmeler, çalışanlarının yetkisi ve çalışanlarına olan güveni kadar risk altındadır. ABD’de yapılan çalışan hırsızlığı araştırmalarına göre:

 • Tüm küçük işletmelerin üçte ikisi, çalışan hırsızlığının kurbanı olmaktadır.
 • Çalışan hırsızlığı soruşturması başlatmak için işletmelerin sadece %16'sı polise başvurmaktadır.
 • Tüm vakaların %60'ı ilk 2 haftada başlamakta, hırsızlıklar iki hafta ile 20 yıl arasında değişen sürede devam etmektedir.
 • Vakaların %40'ından fazlası diğer bir çalışan, müşteri, tedarikçi veya ismini vermek istemeyen kişiler tarafından sağlanan ihbarlar ile ortaya çıkarılmaktadır.
Çalışan hırsızlığının ne kadar büyüklükte toplam gelir kaybı oluşturduğunu tahmin etmek, buna katkıda bulunan bilinmeyen faktörlerin sayısı göz önüne alındığında, çok zordur. İşletmeler her yıl farklı türdeki hırsızlıklar nedeniyle milyonlarca TL kaybetmektedir. Çalışan hırsızlığı istatistiklerine göre, muhasebesel hırsızlıklar başta olmak üzere, bu tür suçlar sonucunda bazı işletmelerin iflas ettikleri bilinmektedir. Bu nedenle her şekil ve büyüklükteki işletmenin, çalışan hırsızlığının farkında olması gerekmektedir.

Yapay Zeka Hırsızlık Analiz Sistemi Nedir?

Eczaneler başta olmak üzere yazarkasası olan, kıymetli malzemeleri bulunan ve kontrol altında olması gereken tüm alanların korunmasını sağlayan yapay zeka sistemidir. Gerçek zamanlı koruma sağlanabildiği gibi harekete duyarlı off-line koruma sağlanabilmektedir. Gerçek zamanlı sistemlerde yerinde sunucu kullanımı gerekir ve pahalı bir çözümdür. Off-line çözümler ise birkaç dakika gecikmeyle gerçekleşir ve maliyeti daha uygundur.

 • Sistem mutlaka internete bağlanabilen ve ayar yapılabilen kamera gerektirir.
 • Telefonla izlenebilen, mevcut kamera kayıt sistemlerine entegre edilebilir.
 • Video kamera kayıt sistemi olmayan işletmelerde yeni kurulum gerektirir.
 • 7/24 Video kayıtlarının izlenmesi gerekmez, ilave personel gerektirmez.
 • Aynı anda sadece 1 kamera takip edilebilir. Birden fazla kamera kullanımı mümkündür ancak her bir kamera için ayrı fiyatlandırma yapılır.
 • Sistemden istenildiği zaman vazgeçilebilir ve hizmet alımı durdurulabilir.
 • Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) çerçevesinde hiçbir yüz kaydedilmez, paylaşılmaz, depolanmaz.

Yapay Zeka Hırsızlık Analiz Sistemi Nasıl Çalışır?

Öncelikle kasayı net olarak gören, internete bağlanabilen (IP) bir kamera olması gerekmektedir. Mevcut video kayıt sistemleri genel olarak internet üzerinden izleme olanağı sağladığından Yapay Zeka Hırsızlık Analiz Sistemi ile entegre edilebilir. Böylece mevcut kayıt sistemi yatırımınız korunmuş olur. Ancak bu sistemlerde kullanılan kameraların sisteme uygun ayarlanabilir olması gerekmektedir. Ekiplerimiz mevcut alt yapınızı inceleyerek sizleri bilgilendirecektir. Sistemimize uygun alt yapınız yoksa gerekli kamera ve internet bağlantıları yapılmalıdır.

Sorunsuz sistemlerde, yazarkasanızı izleyen kameradan gelen görüntüler sunucularımıza yönlendirilir ve el hareketleri tespit edilir. Tespit edilen el hareketleri işletme sahibine veya yetkilendirilmiş personelinize gönderilir. Yetkilendirilmiş personel görüntüleri inceleyerek suç unsuru bulunup bulunmadığını görüntülerden ve videolardan kontrol eder. Herhangi bir suç durumu oluşması durumunda bunu ilgili kasiyerle görüşerek durumu aydınlatır.

  Sık Sorulan Sorular (SSS)

Video kayıt sistemleri 7/24 kayıt yapabilen, belli bir süre sonra da videoları silen bir sistemdir. Videolardan suç unsuru olabilecek görüntüleri yakalamak için bütün videoların izlenmesi gerekmektedir. Bu sistemler suçun oluştuğu anda herhangi bir uyarı üretmemektedirler. Yapay Zeka Hırsızlık Analiz Sistemimiz ise kasa önünde gerçekleşen el hareketlerini tespit eder ve ilgili personeli veya işletme sahibini anında bilgilendirir.
Hayır. Sistemimiz sadece fotoğraf göndermemekte, ayrıca ilgili görüntülerin içinde bulunduğu kısa videosunu da paylaşmaktadır. Böylece video kayıt sistemine gitmeye gerek kalmadan ilgili video seyredilebilir.
Şimdilik evet. Yapay zeka öğrenen bir sistemdir. Zaman içerisinde elde edilen görüntülerden hırsızlık tipleri (tırnakçılık, cebe atma, kasaya koymama, paranın katlanarak bir kısmının kasaya diğer kısmının cebe atılması gibi) sistemimiz tarafından öğrenilecek ve sürekli eklenerek yaşanan hırsızlıkların tespiti sağlanacaktır.
Gelen görüntüler kameranın gördüğü tüm alanı içermektedir. Dolayısıyla gelen görüntüden ellerin kime ait olduğu görülmektedir.
Evet. Kasada yaşanan tüm el hareketleri tespit edildiği için kasaya yönelik tüm el hareketleri izlenmekte ve bildirilmektedir.
Hayır, ancak gecikme süresi internet hızınıza bağlı olarak birkaç dakika civarındadır. Görüntülerin anında analiz edilebilmesi için analiz sunucularının işletmenizde olması gerekmektedir. Bu da pahalı sunucu maliyetlerine neden olur. Online sistemleri Gross Market gibi büyük işletmeler tercih etmektedir. İstenirse online sistem kurulabilir.
İhtiyacınıza Yönelik Çözümler

İhtiyaçlar ve sorunlar sizinle birlikte değerlendirilir ve yapay zeka çözümleri ile çözüme kavuşturulur. Bu çözümler için yarını beklemeye gerek yok. Hızlı, esnek, kurgulanabilir ve değiştirilebilir bir çözüm mutlaka üretilir.
İletişim

Uygulama Alanları

 • Eczane Yeşil Reçeteli İlaç Rafı Takibi.
 • Eczane Kasa Çalışan Hırsızlıkları.
 • İlaç Çalma Hareketleri.
 • Çöpe İlaç Atma Takibi.
 • Stratejik Alanların Takibi.